اندر مصائب تعویض گواهینامه رانندگی!

نویسنده :عباس جبلی
تاریخ:چهارشنبه 4 بهمن 1391-12:40 ب.ظ

وقتی برای تعویض گواهینامه پایه 2 خودم به پلیس + 10 مراجعه کردم گفتند برو و یک ماه مانده تا تاریخ اعتبارش تمام شود بیا. مدارکی که باید آماده می کردم را از مسئول مربوطه گرفتم و فیش های بانکی را پرداخت کردم.

حدود یک ماه مانده بود که مجددا به پلیس + 10 رفتم و مدارک را تحویل دادم. مبلغ 7400 تومان بابت هزینه دفتر و پوشه از من اخذ نمودند و فرمی برایم چاپ کردند که برای معاینه چشم بود. البته مسئول مربوطه می گفت باید مدرکی هم برای گروه خونی بیاوری که با اینکه می دانستم گروه خونی ام چیست اما مدرک نداشتم. مجبور شدم سری هم به آزمایشگاه بزنم.

لیست مطب پزشکان را که بصورت منطقه ای تنظیم شده بود یادداشت کردم و برای معاینه چشم چندین بار تلفنی پرس و جو کردم اما بعضی هاشان می گفتند باید فلان ساعت بیایی و وقت بگیری و نیم ساعت بیشتر وقت نمیدیم و عملا باید چندین ساعت الاف میشدم بعضی هاشون هم میگفتن فرم مان تموم شده. بعد از پیدا کردن مطب که ساعات کارش نسبتا مناسب بود به آنجا مراجعه کردم و مبلغ 11500 تومان به جناب منشی پرداخت کردم (البته دستگاه POS ایشان خراب بود و مجبور شدم در صف دستگاه خودپرداز هم وقتی تلف کنم). بعد از یک ساعت انتظار جناب دکتر تشریف آوردند و افرادی که جلوتر از من بودند ویزیت می شدند. وقت گرفتم؛ فقط 2 دقیقه هر ویزیت طول می کشید و وقتی خودم پیش دکتر رفتم فهمیدم یک دقیقه آن هم می نویسد. (البته من در مهر نظام پزشکی ایشان نشانی از تخصص در چشم پزشکی ندیدم)

در آزمایشکاه هم با تقدیم مبلغ 4100 تومان و بیش از 3 ساعت اتلاف وقت، جواب را گرفتم.

بعد از انجام این مراحل در اولین فرصت به پلیس + 10 مراجعه نموده و مدارک را تحویل دادم و پس از بررسی مسئول مربوطه گفت که 2 روز از تاریخ انقضا گذشته و مشمول دیرکرد می باشید که همین امر باعث شد دوباره برای پرداخت به بانک ملی مراجعه کنم و دیگر از وقتی که برای واریز در شعبه گذاشتم چیزی نمی گویم که به حتم شما از شلوغی بانک ملی مطلع هستید. بعد از پرداخت هزینه دیرکرد مجددا به پلیس + 10 مراجعه کردم و اینبار مدارک را تحویل گرفتند و رسیدی به حقیر دادند و گفتند حدود 2 ماه طول می کشد تا جواب آن ارسال شود.

این شرح تعویض گواهینامه ای بود که برای آن وقت صرف کردم. جالب اینجاست با درج یک تاریخ به عنوان تاریخ اعتبار در هر کارتی این روند در خیلی چیزها مشاهده می شود. هزینه هایی که متحمل شدم به کنار (حدود 40هزار تومان)، اما مدت زمانی که برای تعویض گواهینامه ای که شاید در این 10 سال کمتر از 5 بار برای انجام امور از آن استفاده نکردم هم به کنار (از این 5 بار فقط 2 بار آن را خدمت برادران پلیس راهنمایی رانندگی ارائه دادم).

یکی از اهدافی که مراکز پلیس + 10 دارند کمتر شدن مراجعات حضوری مردم و تسهیل در امور ایشان است امید است شاهد تغییر روند کاری این مراکز در سطح کلان باشیم و از خصوصی سازی و برون سپاری امور، فقط ایجاد و تأسیس مراکزی خارج از سازمان ها را اجرا نکنیم ولی روند و ماهیت کارها به مانند پیش باشد و چه بسا سخت تر و دیرتر.!
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
سه شنبه 8 تیر 1395 08:15 ب.ظ
آقای عباس جبلی شما به عنوان یک کسی که امتحان راهنمایی و رانندگی می گیرد حقی بر گردن شما است و شما به حق الناس بدهکار می شود هر کسی برای آزمون 11 هزارتومن هزینه می کند ،طبق آیین نامه کسی که امتحان می دهد تا 3 دقیقه فرصت دارد تا قلق ماشین دستش بیاید اما شما با حرکات ناشایسته خودتان تمام تمرکز را به هم می ریزید شما در حکم یک داور نباید در هنگامی که دارید آزمون می گیرد شروع به صحبت یا هل کردن شخصی مرد نظر کنید ،شما حق مداخله در رانندگی را ندارید مگر در شرایط خطرناک ،نکنه شما اتومبیل را روشن می کنید و همش داد می زنید کلاج رو بگیر دنده عوص کن ،من به شخصه از شما راضی نیستم و اگر بهشت و جهنمی باشد جلوی شما را می گیرم
پاسخ عباس جبلی : دوست عزیز ، بنده امتحان نمیگیرم. شاید بنده را با فردی که هم نام بنده است و سرهنگ راهنمایی رانندگی هم هست اشتباه گرفتید. اتفاقا در سال 81 امتحان بنده را نیز ایشان گرفتند.
شهروند
جمعه 31 اردیبهشت 1395 09:27 ق.ظ
چرا برای تعوض گواهینامه از من 200000+200000+270000+10000ریال و درآخرین بار 100000 ریال برای معاینه قلب گرفتند چون سن از 70 سال بیشتر بود . دكتر برایم فقط یكسال اعتبار گواهینامه نوشت . دكتر بعدی هم همان را امضا كرد . هرچه اصرار كردم برای حد اقل 2 سال بنویسند قبول نكردند . اولا چرا انفدر هر دو دكتر گوشت تلخ بودند چرا به صحبت های من دقیقا گوش نمیدادند ؟برای یكسال 870000 ریال ؟ اگر دو سال میدادند چه اتفاقی می افتاد ؟ و چرا اینهمه پول از من گرفتند ؟ اگر از نظر فانون آنها نمی توانستند 2 سال را تایید كنند پس قانون باید دوباره نگری بشود . باید تاكیید كنند كه قوای بدنی و توان جسمی طرف باید مورد توجه اولیه قرار بگیرد نه تاریخ تولد در شناسنامه . خواهشم از هردودكتر كه مدت را 2 سال بنویسند بجائی نرسید . چرا افراد ی با چنین خلق و خوئی باید سرنوشت هارا رقم بزنند ویا عمر افراد و توان بدنی آنان را خودشان پیش بینی و قطعی محاسبه كنند . مسلما فهم و شعور ارباب رجوع كمتر از آقایان دكتر ها نیست و شاید بیشتر از آنان . برای خودم كه برای یكسال دیگر از آنان خواهش كردم متاسفم . با پوزش

8
داریوش
چهارشنبه 28 بهمن 1394 08:30 ب.ظ
اقا من نمیدونم این جریمه دیر کرد واسه چیه؟ خب من ماشین نداشتم 4 سال گواهینامه هم نمیخاستم. الان ماشین خریدم میرم تعویض میکنم. من کتابخونه محل هم 10 ساله کارتم تاریخش رد شده اونم جریمه میگیرن؟؟
علی
پنجشنبه 7 آبان 1394 04:57 ب.ظ
باسلام وعرض قبولی عزاداری همه دل سوختگان حسینی راستش امروز بعد کار فشرده هفتگی ونبودن باخانواده تصمیم گرفتم که به یک مسافرت نیم روزه درون استانی برویم بعد ازتهیه وجاسازی وسائل سوارماشین شدیم وهمگی کمربندبستیم بعد از حدودا پانصدمتر رانندگی پلیس دستور توقف داد وما نیز سریعا ایستادیم ومدارک را ارائه دادم که ناگهان سربازه گفت تاریخ اعتبار گواهینامه تمام شده ومن گفتم متوجه نشدم ومدارک راگرفت وبرد من هم رفتم دیدم که نفرجلویی را که کمربند نبسته بود15000تومان جریمه کردوگفت نصفش را گرفتم.پرسیدم ببخشیدچرامی خواهید جریمه بنویسی من که نمی دونستم وچیزی هم راننده گی نکردم اخرش دیدم که30000جریمه شدم من هم برگ جریمه را ول کردم وسوار ماشین شدم وبه خانه برگشتم در حالی که فقط 35روز از تاریخش گذشته بودواین رفتار پلیس را از مقئله ظلم میدانم چرا که من نمی دانستم وجای تذکر بود نهجریمه
علی کمالی
شنبه 13 اردیبهشت 1393 02:38 ق.ظ
سلام دوستان.خداییش من چند روزپیش بااین که توی مشهداقدام به تعویض گواهینامه کردم تموم کارهاشوتوی یکساعت انجام دادم.
رضااثباتی
شنبه 9 فروردین 1393 11:49 ب.ظ
من گواهینامه ام اعتبارش تمام شده پلیس منوگرفت جریمه کرد میتونه این کارزوبکنه
پاسخ عباس جبلی : بله
اما ظاهرا تا یک ماه بعد از تاریخ اعتبار هم سخت نمیگیرن
پیام
چهارشنبه 23 بهمن 1392 05:46 ب.ظ
امروز وقتی وارد طرح زوج فرد شده بودم (صروتم رو شطرنجی کنید) آخه چاره ای نداشتم اتوبان امام علی رو پایین میومدم و اشتباهی همت رو رد کرده بودم , برای اینکه بشتر وارد طرح نشم رفتم داخل رسالت ( مقصدم خیابان آزادی بود) , یک دفعه دیدم تعداد کثیری از برادران زحمت کش راهنمایی رانندگی خیابان رو بند آوردن و ماشاالله با تمام توان خودرو های پلاک فرد رو نگه میدارن (جای خسته نباشید داره!!) و جریمه میکنن , از خودم یکم تمدن به خرج دادم و گفتم بایستم و جریمه ام رو قبول کنم , برادر پلیس لطف کرد نه تنها 20 تومان برای طرح جریمه نوشت , 30 تومان هم برای گذشتن تاریخ گواهینامه من رو جریمه کرد تا در مجموع 50 تومان من رو جریمه کرده باشه تا خدای نکرده یک سر سوزن حقی از بیت المال بر گردنم نمونه!!!!!!!!
خلاصه هرکی گواهینامش تارخیش تموم شده زود تر همه این مشکل هارو به جون بخره و بره تمدید کنه!!! از ما گفتن بود .
آیلین
یکشنبه 22 دی 1392 09:23 ق.ظ
سوالی دارم اینکه برای تعویض گواهینامه ام را دادم چقدر طول میکشه کارت جدید بیاد؟راهی هست که کارت سریعتر به دستمون برسه؟اگه راهنماییم کنید ممنون میشم
پاسخ عباس جبلی : راستش دقیقا نمیدونم . اما حدود یک هفته تا ده روز طول میکشه. راه سریعتر هم بعیده داشته باشه. عجله نکن
سودابه
شنبه 9 شهریور 1392 08:34 ب.ظ
سلام
من امروز رفتم دنبال تعویض گواهینامه. فقط چند روز از اعتبارش مونده. وقتی سایت شما رو خوندم فهمیدم باید عجله کنم!! چون واقعا دلم نمی خواد به این مملکت بی قانون جریمه بدم که معلوم نیست پولش تو جیب کی میره. ممنون از آگاهیتون.
ماشینو پارک کردم و پارکبان برای 20 دقیقه 1000تومان ازم گرفت!!!
پلیس + 10 که 17200تومان ازم گرفت. در حالیکه باید 17000 می گرفت! نمی دونم اون 200تومان برای چی بود!!! البته این به جز اون 11000تومان هست که باید بانک واریز کنم.
منشی پزشک 15000تومان ازم گرفت و بعد دکتر در دفترچه ام نوشت 14800!!!!
موقع برگشتن رفتم نون بگیرم! گفتم 7تا و نصفی! گرفتم و اومدم که سوار ماشین بشم دیدم 6تا و نصفی می باشد!!!!!!!!!!
خداییش نمی دونم مردم چطور این پولهای حروم از گلوشون پایین میره؟!!!
آخه چقدر؟!
یعنی همه دیگه اینجوری شدن!!
فکر کنم خودم مشکل دارم که اینجوری نیستم!!!! آره؟!
پاسخ عباس جبلی : سلام
انشاءالله با کمک هم باید برای رفع این مشکلات تلاش کنیم.
اصلاح جامعه اول با اصلاح خودمون شروع میشه، ممنون از اینکه نظرتون رو بیان کردید.
موفق باشید
پنجشنبه 2 خرداد 1392 12:05 ب.ظ
سلام امروز به من هم گفتن وزن بلای100کیلو گواهینامه نمی دن البته تمدید هم نکردن
مونا
سه شنبه 27 فروردین 1392 02:36 ق.ظ
سلام. امروز من هم برای تعویض گواهینامه رفتم. علاوه بر این هزینه ها 5000تومان جریمه دیركرد رو هم دادم. كلی ازم هزینه گرفتن. 15 تا دكتر تو لیست بودن . كه 1كیشون دكتر تغذیه بود. بهشون گفتم وا اینكه دكتر تغذیه؟چطور معاینه چشم انجام میده؟خلاصه سرمو 1 دستی كشیدم اومدم بیرون. و تو دلم كلی .............
پاسخ عباس جبلی : سلام
از ارسال نظرت ممنون
امیدوارم هیچکس، هیچ وقت با اتومبیل دچار حادثه نشن و سالم و سرحال باشن


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات